Fermierii vor plăti mai mult pe ingrășăminte, după noile tarife UE

Noile taxe vamale impuse de UE la îngrășămintele rusești vor duce la scumpiri pentru fermieri. Se estimează tarife de până la 430 euro/tonă până în 2028.

Uniunea Europeană a impus noi tarife vamale pentru importurile de îngrășăminte rusești, deși peste un sfert din azotul utilizat în UE provine din Rusia. Măsura, anunțată oficial de Parlamentul European, a generat tensiuni pe piață, chiar dacă era anticipată de comercianți și producători.

Conform agrointel.ro , anunțul era așteptat de către producătorii europeni pentru a justifica scumpirile din noul sezon, spun analiștii. Rezultatul este clar: creșteri de preț și costuri mai mari pentru fermieri, care ar putea fi resimțite în următoarele săptămâni. Între timp, prețurile la cereale au scăzut, ceea ce descurajează fermierii să achiziționeze îngrășăminte.

Tarife în creștere până în 2028

Noile tarife afectează importurile din Rusia și Belarus, iar UE dorește să reducă această dependență. Parlamentul a votat pentru impunerea unor taxe de 6,5% din iulie, urmate de tarife de 40-45 euro/tonă în 2025-2026, cu o creștere până la 430 euro/tonă în 2028. Măsura trebuie aprobată formal de statele membre, care și-au exprimat deja sprijinul.

COPA-COGECA avertizează că aceste tarife vor împovăra și mai mult fermierii, în condițiile în care îngrășămintele rusești erau printre cele mai ieftine. Deși producătorii europeni sprijină decizia, ei recunosc că îngrijorările fermierilor sunt justificate.

Fermierii europeni: între presiuni și incertitudini

Fermierii din Europa se confruntă deja cu costuri ridicate, venituri în scădere și concurență din afara UE. Multe organizații consideră că noile taxe sunt o povară suplimentară. UE propune eliminarea tarifelor pentru importuri din țări SUA, Africa de Nord sau Asia Centrală, pentru a reduce presiunea asupra prețurilor.

Estimările arată că noile tarife ar putea crește prețul îngrășămintelor cu 5-10 dolari/tonă, iar comercianții anticipează scumpiri de 15-25 euro/tonă, în funcție de produs. În prezent, o tonă de azot costă aproximativ 400 de dolari.

Fii un fermier informat!

Gestionează rapid și ușor abonările (email-SMS-WhatsApp). Vei primi astfel informații personalizate din partea noastră și vei beneficia de conținut premium.

Abonează-te acum!

Din dragoste pentru agricultură și pentru cea mai importantă meserie din lume.

Credem că agricultura este cea mai importantă activitate din lume. Ne place ceea ce facem și de aceea susținem agricultura de peste un secol și continuăm să inovăm în fiecare zi.

Descoperă noua campanie BASF

Profită de ofertele speciale BASF

Descoperă ofertele speciale și pachetele tehnologice BASF.

Vezi promoțiile BASF
Mergi sus